História pestovania petržlenu

PETRŽLEN ZÁHRADNÝ (Petroselinum crispum)

Drahocenný ako zlato
Historici nachádzajú prvé zmienky o petržlene už v 3. storočí pred naším letopočtom v rímskej kuchárskej knižke, kde bol uvedený ako korenie. Francúzsky panovník Karol Veľký si ho veľmi vážil a považoval ho za symbol radosti a slávy. Jeho povestné Capitulare dokonca úradne nariaďovalo jeho pestovanie v kláštorných záhradách. Účinnou látkou vo všetkých častiach rastliny je silica, ktorá bola objavená a izolovaná v16. storočí. Táto látka podporuje vylučovanie moču a má silný dezinfekčný účinok. Často sa používa ako zložka diuretických a urologických čajov k liečbe zápalov močových ciest. Jej hlavnou súčasťou je apiol, ktorý rozširuje cievy. Podporuje tiež prekrvenie močového ústrojenstva a vďaka tomu je považovaný za silné afrodiziakum. Ďalšou významnou liečivou látkou sú flavonoidy majúce veľmi dobrý vplyv na fungovanie organizmu, obzvlášť na cievy. Petržlen je zdrojom karotenoidov, ktoré majú schopnosť premeniť sa v tele na vitamín A, dôležitý pre zdravé oči. Vitamín C obsiahnutý v petržlene podporuje imunitu a spolu s vitamínom E chránia telo pred voľnými radikálmi, ktoré môžu vyvolať Alzheimerovu chorobu alebo rakovinu. V tejto zelenine nájdeme i komplex vitamínov B. V listoch petržlenu je trochu vyšší obsah kyseliny listovej než v koreni. Z minerálnych látok a stopových prvkov sú zastúpené draslík, vápnik, horčík, mangán, železo a chlór.

Skvelý prírodný liek
Petržlen sa už tradične využíva k liečbe zápalov močových ciest, pri poruchách trávenia spojených s plynatosťou a črevných kŕčoch. Je tiež výborným vnútorným prostriedkom na prečistenie pleti. Surová petržlenová šťava  sa používa ako podporná liečba pri očných chorobách, pri udržovaní funkcie nadľadvín a štítnej žľazy i na vyvolanie menštruácie. Tehotné dámy s petržlenom opatrne Vysoké dávky petržlenu môžu u tehotných žien spôsobiť sťahy maternice a tým vyvolať predčasný pôrod. Jeho konzumácia nie je vhodná pre ľudí trpiacich žalúdočnými vredmi. Časté užívanie vysokých dávok petržlenu môže viesť k poruchám pigmentácie, poškodeniu pečene, zápalu ľadvín a málokrvnosti.
Na močové cesty - Nálev si jednoducho spravíte krátkym povarením jedného gramu sušených semien v 250 ml vody. Sušené semená sa dajú nahradiť štyrmi lyžičkami sušenej vňate. Keď si týmto nálevom potriete pokožku, poslúži vám ako účinný odpudzovač hmyzu. Odvar z vňate je výborným vlasovým tonikom oživujúcim lesk vlasov.

Recept proti angíne pectoris a na silnejšie srdce
Víno s petržlenom je liekom pri angíne pectoris a pri srdečnej slabosti. A ako ho pripraviť? Do 1 litra bieleho vína naložte 10 listov vňaťového petržlenu a 1-2 lyžice vínneho octu. Povarte na miernom ohni asi 10 minút, potom pridajte 300 g medu a povarte ďalšie 4 minúty. Uvarenú zmes nechajte vychladnúť, nalejte do fľašiek a dôkladne uzavrite. Skladujte na tmavom a chladnejšom mieste. Na dne sa môže vytvoriť usadenina, ktorá však nie je nedostatkom. Užívajte denne 2-4 lyžice.

Na problematickú pleť
V kozmetike pri výrobe parfumov býva využívaná silica. Ak máte problematickú pleť, vysúšajte si ju čistiť čerstvou šťavou z petržlenu – má protizápalové účinky. Prípadne krátko povarte 250 ml mätového čaju s 2 lyžicami nasekaného petržlenu a nechajte lúhovať pol hodiny. Tekutinu sceďte a túto pleťovú vodu nanášajte na problematické miesta

Vňať proti pachu z úst
Žuvanie vňate osvieži váš dych, dokonca vás zbaví i cesnakového zápachu lepšie ako najlepšia žuvačka na svete.

Petržlen využívajú v potravinárskom priemysle na výrobu sušených polievok a zmesí korenia. Pri uštipnutí hmyzom sa odporúča potrieť postihnuté miesto čerstvým lístkom petržlenu.